Konec pylu břízy: Jak se vyrovnat s jarní alergií?

sdílet
22

pro

2023

Úvod do světa pylových alergií

A teď k věci, kvůli které jste si pravděpodobně našli čas na čtení mého článku. Jaro je tu a s ním i sezóna alergií. Pokud jste mezi těmi méně šťastnými dušemi, které trpí každoročně alergickou reakcí na pyl břízy, víte, jak náročné může toto období být. Slehkem nepříjemným svěděním očí a kýchem to zpravidla nekončí. Pro někoho může znamenat PVyl určitého stromu může způsobit nepříjemné reakce, které se projevují rýmou, svěděním očí a dalšími alergickými příznaky, jež dokážou pořádně zkazit jarní dny. Ale kde se vlastně vzal a kdy nám dá pokoj?

Charakteristika břízy a jejího pylového kalendáře

Bříza patří mezi stromy, jejichž pyl je silný alergen. Oplývá jedním z nejkrásnějších jarních květů, jenže pro alergiky znamená začátek boje. V závislosti na počasí může pylová sezóna břízy začínat od března a trvá, dokud se všechny katkany nepodaří opylit. To může být klidně až do května. Vědci dokázali, že hned po letních srážkách je bříza schopná vyprodukovat mnohem více pylu v následujícím roce, takže pokud má za sebou naše země vlhké léto, připravte se na silnější alergickou sezónu.

Kdy tedy nastává konec pylové sezóny břízy?

Alergici si každé jaro kladou stejnou otázku: Kdy to konečně ustane? Na tuto otázku není snadná odpověď, protože konec pylové sezóny závisí na řadě faktorů. Mezi nejdůležitější patří umístění, počasí a množství katkanů. Nicméně, obecně se dá říci, že ve střední Evropě, kde se nachází i naše Brno, začíná pyl břízy slábnout ke konci dubna a do poloviny května by měla být situace už většinou pod kontrolou.

Praktické tipy pro alergiky

Co dělat, abyste alergickou sezónu přežili s co nejmenšími obtížemi? Existuje několik osvědčených metod, jak si ulehčit. Jednou z prvních rad je, abyste sledovali pylový kalendář, který vám dá přehled o tom, jak je aktuální situace ve vzduchu. Dále je velmi důležité udržovat byt čistý a neprovetrávat v době, kdy je koncentrace pylu nejvyšší. Můžete rovněž investovat do kvalitního vzduchového čističe nebo nosit během sezóny venku brýle. A nezapomeňte na preventivní užívání antihistaminik, která vám může lékař předepsat, pokud se s ním domluvíte o vašich potížích.

Alternativních metod léčby alergií

Kromě tradičních léků existují i další cesty, jak ulevit od problémů s alergií. Mnoho lidí věří, že pomoc může nalézt v alternativní medicíně jako je akupunktura nebo homeopatie. Někdo se uchyluje k bylinným extraktům nebo doplňkům stravy, jako je například včelí pyl nebo spirulina. Osobně se snažím kombinovat rady mého lékaře s pravidelným pobytem v přírodě mimo město, kde je koncentrace alergenů nižší. O svých zkušenostech s různými produkty či metodami se pak ráda podělím s čtenáři nebo přáteli, kteří mají stejný boj jako já.

Co dělat v dobách nejvyšší koncentrace pylu?

V momentě, kdy je pyl nejsilnější, je vhodné snížit pobyt venku na minimum. Sledujte aktuální pylové zpravodajství, které najdete na internetových portálech nebo v aplikacích pro chytré telefony. Omezení fyzické aktivity venku není nikdy na škodu a když už musíte jít ven, přikryjte si nos a ústa a noste sluneční brýle, které zabraňují průniku alergenů do očí. Má to také další výhodu – z hlediska stylu určitě učiníte dojem!

Jak dlouho trvají alergické reakce?

Alergické reakce na pyly mohou trvat jak několik minut, tak i několik hodin či dní – záleží na typu a síle reakce organismu na alergen. Jestliže trpíte neustálými symptomy, je důležité se obrátit na odborníka, který vám může doporučit léčbu přesně pro vaše potřeby. Nezapomeňte, že správná a včasná léčba může významně snížit vaše trápení.

Závěr a vyhlížení dalších ročních období

Sezóna alergií na pyl břízy může být pro mnohé z nás každoroční zkouškou. Podstatné však je, že s dostatkem informací a vhodnou prevencí se dá zvládout a žít poměrně normálně i přes tuto nepříjemnou dobu v roce. Už pokud jde o léto a podzim, polichotit můžeme své nosní cesty a oči – ty už budou mít aspoň nějaký čas na regeneraci. Na závěr stojí za zmínku, že každý rok se může situace lišit. Proto je dobré být vždy připraven a neztrácet ostražitost. A ačkoli Tereza, moje kočka, není alergická, i ona jistě ocení chvíli klidu, kdy ji místo papouškování o mých slzících očích budu moci zase plně věnovat dlouhým hrám s jejím oblíbeným peříčkem.

O autorovi

Simona Novotná

Simona Novotná

Jsem alergoložka se specializací na léčbu a diagnostiku různých alergických onemocnění. Pravidelně přispívám do zdravotnických časopisů a blogů, kde se věnuji tématům spojeným s alergiemi a imunologií. Vedle mé medicínské praxe mám také radost ze sdílení mých znalostí a zkušeností s laickou veřejností prostřednictvím odborných článků. Píšu také o preventivních opatřeních a nových trendech v léčbě alergií.

Napsat komentář