Kde se nachází nejvíce histaminu? Přehled potravin s vysokým obsahem histaminu

sdílet
9

úno

2024

Co je to histamin?

Než se pustíme do seznamu potravin, pojďme si nejprve objasnit, co vlastně histamin je. Histamin je biogenní amin, který se přirozeně vyskytuje v našem těle i v potravinách. Jeho hlavní úloha je v imunitním systému, kde pomáhá zprostředkovat obranné reakce těla. V malém množství je nezbytný, ale problémy nastávají, když je jeho hladina příliš vysoká. To může vést k alergiím nebo jiným nepříjemným reakcím, jako je bolest hlavy, zažívací problémy nebo i vážnější stav jako je histaminová intolerence.

Histamin v potravinách

V našem jídelníčku se histamin vyskytuje v různých množstvích, ale nejvíce ho najdeme v potravinách, které prošly určitou formou fermentace nebo zrání. Patří sem například některé druhy sýrů, uzeniny, fermentované zeleniny jako je kimchi nebo kvas. Dále je histamin hojně přítomen v alkoholických nápojích, především ve vínech a pivech. U citlivých jedinců může konzumace těchto potravin vyvolat nepříjemné příznaky.

Příznaky histaminové intolerence

Osoby trpící histaminovou intolerencí mohou po konzumaci potravin s vysokým obsahem histaminu pociťovat různorodé příznaky. Ty často zahrnují rýmu, kožní vyrážky, migrény, zažívací potíže nebo astmatické obtíže. Problémem je, že tyto příznaky jsou často nespecifické, což může ztížit diagnózu. Pokud máte podezření, že trpíte histaminovou intolerencí, doporučuje se obrátit na lékaře a dodržovat speciální dietu s nízkým obsahem histaminu.

Jak předejít problémům s histaminem

Přestože se zcela vyhnout histaminu v potravě nedá, existují způsoby, jak minimalizovat jeho negativní dopady na zdraví. Jednou ze strategií je omezení konzumace potravin, které jsou známé svým vysokým obsahem histaminu. Dále je důležité věnovat pozornost skladování jídla, protože histamin se může tvořit i v potravinách, které dlouho stojí v teple. Kromě toho mohou některé doplňky stravy pomoci zlepšit metabolismus histaminu v těle.

Přehled potravin s vysokým obsahem histaminu

Abychom se mohli lépe orientovat v tom, které potraviny mít na paměti, vypracoval jsem následující seznam. Fermentované výrobky, jako jsou stárnoucí sýry (např. camembert, gouda), uzeniny, některé druhy ryb (zejména konzervované nebo uzené), alkoholické nápoje a fermentované nápoje jako kefír, jogurty nebo kombucha, jsou jen některé z potravin, kde může být histamin v hojné míře přítomen. Bylo zjištěno, že i některé ovoce a zelenina mohou mít vyšší obsah histaminu, například rajčata, špenát nebo avokádo.

O autorovi

Bohumil Svoboda

Bohumil Svoboda

Jsem alergolog se specializací na léčbu a diagnostiku alergických onemocnění. Pracuji v soukromé klinice v Brně, kde poskytuji odbornou péči pacientům s různými typy alergií. Věnuji se také výzkumu nových terapeutických postupů v oblasti alergologie. Ve volném čase rád píšu články a blogy o alergiích, abych pomohl lidem lépe porozumět jejich stavu a možnostem léčby.

Napsat komentář