Co právě kvete: Aktuální přehled rostlin vyvolávajících alergie

sdílet
8

led

2024

Rozkvět přírody a boj s alergiemi

Pro mnohé z nás je rozkvět přírody synonymem pro nový začátek, ale alergici mají v tuto dobu dvakrát více starostí. Jaro přináší nejen vůni květin, ale také pyl, který může způsobovat alergické reakce. Sezóna, kdy nás mají potrápit alergie z rostlin, je tady a je důležité zjistit, které rostliny jsou teď na vině.

V období pozdní zimy a časného jara začínají kvést první rostliny, které mohou způsobovat alergickou rinitidu. Mezi tyto rané kvetoucí druhy patří zejména stromy jako jsou břízy, jasany, olše nebo lípy. Pyl z těchto stromů může být větrem zanesen velmi daleko, což značně ztěžuje situaci alergikům. Dnes se podíváme blíže na konkrétní rostliny, které jsou v tomto období aktivní a na způsoby, jak se s těmito alergiemi vypořádat.

Přehled kvetoucích alergenů

V tuto chvíli se musíme připravit na pyl, který se dostal do vzduchu z jasanů a olší. Tyto stromy jsou obvykle prvními, které vytvářejí pyl už na konci zimy. V Brně a okolí může být situace ještě umocněna díky mírnějšímu podnebí, které jižní Moravu charakterizuje. [...]

O autorovi

Simona Novotná

Simona Novotná

Jsem alergoložka se specializací na léčbu a diagnostiku různých alergických onemocnění. Pravidelně přispívám do zdravotnických časopisů a blogů, kde se věnuji tématům spojeným s alergiemi a imunologií. Vedle mé medicínské praxe mám také radost ze sdílení mých znalostí a zkušeností s laickou veřejností prostřednictvím odborných článků. Píšu také o preventivních opatřeních a nových trendech v léčbě alergií.

Napsat komentář